poniedziałek, 4 lipca 2011

Dlaczego chcesz schudnąć?

czyli słów kilka o Twojej motywacji do odchudzania...

Nie jest dziwnym, że pragniesz uzyskać szczuplejszą sylwetkę. Możesz chcieć schudnąć, by przypodobać się partnerowi, albo by inni zwrócili na Ciebie uwagę lub dlatego, że wierzysz, iż wtedy będziesz wyglądać naprawdę dobrze.
Dlaczego chcesz mieć zgrabną/szczupłą) sylwetkę? Dlaczego chcesz się pozbyć nadmiaru kilogramów?

Przykłady:

- By podobać się sobie, czuć się atrakcyjną osobą.
- Dla zdrowia.
- Dla zyskania większej energii i siły.
- By być atrakcyjną osobą dla partnera.Dlaczego tak trudno stać się osobą szczupłą?

Jesteśmy już bardzo blisko rozwiązania zagadki odpowiadającej na poniższe pytania:
- Dlaczego osobom, które są grube, tak trudno przychodzi schudnięcie?
- Dlaczego, kiedy schudniemy, niejednokrotnie tak trudno jest utrzymać uzyskaną na nowo wagę?
- Co powoduje, że mimo iż jemy mało, czasami nawet jak przysłowiowy wróbelek, nie udaje nam się zgubić nadmiaru kilogramów?
- Dlaczego występuje efekt jo-jo i bardzo szybko wracamy do poprzedniej wagi, a nawet staje się ona większa?

Odpowiedź na te pytania istnieje i składa się z kilku podpunktów:
1. U osób stosujących różne diety polegające na obniżeniu ilości kalorii w pożywieniu, nie jadaniu pewnych pokarmów, spożywaniu przez jakiś czas tylko jednorodnego pożywienia itp. następuje fizjologiczna reakcja spowolnienia tempa metabolizmu. Po pewnym czasie, kiedy organizm nie dostaje odpowiednich składników potrzebnych mu do życia (np. za mało tłuszczów, witamin, białek), zaczyna mu się wydawać, że właśnie nadszedł czas głodu. Spowalnia więc swoją przemianę materii tak, by dostosować się do nowych, mniejszych porcji kalorii. Włosy zaczynają się kruszyć, wypadają, skóra staje się przesuszona, paznokcie łamliwe, ale nie chudniemy, za to wydatek energetyczny organizmu się zmniejsza.

2. Prawdopodobnie, u osób z nadwagą brunatna tkanka tłuszczowa jest w stanie uśpienia (zawiera małą liczbę mitochondriów), jest jej mało lub coś zakłóca rozkazy płynące z mózgu, dotyczące uruchomienia spalania nadmiaru kalorii.

3. Organizm jest zatruwany przez sztuczne substancje, dostarczane mu wraz z jedzeniem i odkłada je. Owe sztuczne substancje nie tylko nie pomagają w zrzuceniu wagi, ale wręcz uniemożliwiają spalanie tłuszczu przez organizm (czy przyjmujesz sztuczne witaminy? – może to także przyczynić się do Twojej nadwagi i zaburzeń odczuwania prawdziwego głodu przez Ciebie).

4. Organizm nie dostaje wszystkich składników, które potrzebne mu są do prawidłowego funkcjonowania i optymalnej przemiany materii lub dostarczamy mu je w nieodpowiednich proporcjach.

5. System hormonalny oraz pewne układy Twojego organizmu (trawienny, wydalniczy, krwionośny) nie pracują harmonijnie i prawidłowo.

6. Zbyt duża ilość węglowodanów oczyszczonych w diecie powoduje tzw. pułapkę insulinową. Polega ona na tym, że gdy jemy cukry proste, oczyszczone węglowodany, nasz organizm, by usunąć nadmiar glukozy z krwi wytwarza insulinę. Im więcej wprowadzamy do diety cukrów prostych, tym więcej insuliny się wytwarza. W pewnym momencie mechanizm ten jest tak rozregulowany, że już mała ilość cukru we krwi powoduje wydzielanie insuliny. Dochodzi do tego, że insulina jest ciągle obecna we krwi i tym samym inna substancja, która przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, tzw. glukagon, nie jest uwalniana. Dlatego odkładany jest tłuszcz. Istnieje jeszcze inne niebezpieczeństwo związane z jedzeniem cukrów prostych. Podczas ich spożywania w naszym mózgu zostają wydzielone pewne substancje, tzw. endorfiny, dzięki czemu czujemy radość i miłe podniecenie. Ponieważ te uczucia są bardzo przyjemne, chcemy znowu ich doświadczyć. Jemy następną porcję cukru. W końcu możemy tylko przeżywać przyjemność podczas spożywania słodyczy. Stały się one dla nas swoistym narkotykiem! Alkohol również jest cukrem!

7. Zakwaszenie organizmu to kolejna przyczyna otyłości. Najprościej mówiąc: jeżeli nie mamy w sobie równowagi kwasowo-zasadowej, w naszej krwi znajduje się wiele toksyn i zanieczyszczeń. By je usunąć, nasz organizm wykorzystuje wiele organów i narządów filtracyjnych (skóra, oddychanie, układ moczowy, wydalniczy itd.). Niestety, kiedy tych toksyn jest za dużo, wtedy trzeba je gdzieś zmagazynować. I właśnie takim świetnym magazynem jest biała tkanka tłuszczowa, mieszcząca się tuż pod skórą.

8. Istnieją pewne czynniki psychiczne, tzw. osobiste korzyści płynące z nadwagi. Jest to przyczyna podstawowa i najważniejsza. Podświadomie po prostu nie chcemy być szczupli. 

NIE REZYGNUJ jednak z marzenia o lepszej, zdrowszej sylwetce! Możesz z nami ją osiągnąć, w grupie jest o wiele łatwiej niż samemu np.czytając tylko ten artykuł!