piątek, 19 sierpnia 2011

Czy przy spalaniu tłuszczyku potrzebna nam jest WODA?

W                 o               d                      a

Każdy trener i dietetyk zaleca picie większej ilości wody w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Dlaczego ta woda jest tak ważna? Powodów jest wiele. Zazwyczaj łatwiej przekonujemy się do nowych nawyków, jeśli zrozumiemy "po co?", "dlaczego?", "co dobrego mamy z tego?". W jakim celu mamy pić tą wodę podczas wysiłku? Co się dzieje wtedy z naszym "niechcianym" tłuszczykiem?:)
Kiedy ćwiczymy i spalamy tkankę tłuszczową, organizm produkuje ciepło. Aby się go teraz pozbyć musi je odtransportować na zewnątrz, a do tego potrzebna jest woda. Z 1L potu wydalamy aż 580kcal. Zanim jednak organizm zamieni tłuszcz na ciepło, musi go najpierw przenieść z miejsc magazynowania do miejsc spalania, a do tego potrzebny jest sprawny transport z krwią. Kiedy organizm się odwadnia, krew się zagęszcza i tłuszcze przemieszczają się jak w gęstej warzywnej zupie. Woda warunkuje więc sprawniejszy transport. Ale z tą samą krwią wędrują również erytrocyty, które przenoszą tlen potrzebny do spalania tłuszczu. Kiedy erytrocyty muszą to robić w zagęszczonej krwi, tlen dociera znacznie wolniej, co spowalnia spalanie tłuszczu. Jak nie spożywamy wody, mamy też mniejszą zdolność do wysiłku, zatem efektywność naszych treningów jest zdecydowanie słabsza. Pijąc wodę schładzamy nasz organizm, dzięki czemu szybciej pozbywamy się ciepła. To tylko niektóre z ważnych aspektów dotyczących wody.

Poniżej- kwestia równie ważna:

JAKA WODA NAJLEPSZA DLA OSÓB Z NADWAGĄ?Woda mineralnaOdpowiednio wybrane wody mineralne  pozwolą również ograniczyć spożycie soli, co jest szczególnie ważne dla osób z nadciśnieniem tętniczym.
 
Zwracaj uwagę na zawartość sodu i chloru w wodzie.
Prawie wszystkie etykiety na butelkach z wodą mineralną zawierają wyniki badań analitycznych wody. 
Wyżej opisana zawartość wody mineralnej to 53,7 mg sodu i 120 mg chlorków w kilogramie (lub w litrze wody). Godne polecenia są wody mineralne zawierające w litrze mniej niż 100 mg sodu i mniej niż 300 mg chlorków. 
Niektóre wody mineralne zawierają 1 g i więcej soli kuchennej na 1 litr. Takich należy unikać, jeżeli chce się ograniczyć przyjmowanie soli. Woda wodociągowa zawiera ca 200 mg soli kuchennej na 1 litr.


Osoby z nadwagą, utrzymujące wysiłek fizyczny 2-3 razy w tygodniu, min. 45 min- powinny pić minimum 2 litry wody mineralnej dziennie,  
czyli 8 szklanek.