JUNIOR Spala Kalorie w Tańcu

Czy masz lub znasz otyłe dziecko?
Zarówno w Polsce, jak i na świecie liczba otyłych dzieci rośnie z roku na rok, a rodzice oraz opiekunowie wciąż nie są świadomi konsekwencji, na jakie skazują swoje pociechy bagatelizując ten problem. Czy otyłość to tylko problem niezdrowego wyglądu, czy też ogromny ciężar powikłań zdrowotnych?
Otyłość jest stanem, w którym nadmierna ilość tkanki tłuszczowej stwarza ryzyko wielu niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia i życia. Rozpoznanie otyłości powinno opierać się na pomiarze udziału procentowego tkanki tłuszczowej w całej masie ciała, jednak ze względu na ograniczony dostęp do takich metod za kryterium rozpoznania służy nam wskaźnik BMI (body mass index), który oblicza się według poniższego wzoru:

Wzór na BMI: masa ciała (kg) / wzrost²(m)
Nadwaga: masa ciała większa o 15-20% od wagi prawidłowej, określanej na podstawie wieku i wzrostu (siatki centylowe).
Otyłość: masa ciała większa o co najmniej 20% od wagi prawidłowej, spowodowana nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), szacuje że obecnie na świecie jest około 41 milionów dzieci z otyłością. Ubiegłoroczne badania przebiegające pod auspicjami WHO wykazały, że prawdopodobnie około 31% dzieci w Polsce ma za wysoką wagę ciała (12,7% ma otyłość, a 18,5% ma nadwagę)
Wśród przyczyn występowania otyłości u dzieci wymienia się:
nieświadomość konsekwencji otyłości,
mity typu – „dziecko z nadwagą to dziecko zdrowo wyglądające”, „musi jeść tyle, na ile ma ochotę, bo organizm się rozwija”, itp.,niezdrowe i przetworzone jedzenie,
brak aktywności fizycznej.
Jako, że zwiększona waga i rozrost tkanki tłuszczowej manifestuje się zawsze zmienionym wyglądem, dzieci są nierzadko nękane i stygmatyzowane przez swoich rówieśników w szkołach. Dzieci z nadwagą lub otyłością mają więc wyższe ryzyko zachorowania na depresję czy zaburzenia lękowe. Zauważono również, że z tą chorobą wiąże się zaniżona samoocena oraz niższa jakość życia. Otyłość w wieku dziecięcym stwarza duże ryzyko otyłości w wieku dorosłym. Ta z kolei stwarza istotne ryzyko choroby sercowo-naczyniowej, cukrzycy oraz nowotworów.
My, Dorośli, chcemy temu przeciwdziałać! Wygońmy dzieci z kanapy i sprzed komputera. Odkryjmy talent u dzieci z nadwagą i otyłością i pokażmy, że TANIEC jest formą ruchu, która poprawi ich samopoczucie i zdrowie.
Tworzymy grupę dla dzieci "Junior Spala w Tańcu" 6-12 lat z BMI >25. ( zajęcia taneczno-ruchowe)
Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o kontakt:
zapisy@spalamkaloriewtancu.pl